Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 19:31
 
Engellileri anlamak için "empati" yaptılar
MAKÜ'lü bir grup öğrenci, engellilerin yaşadıklarını zorlukları anlamak için etkinlik düzenledi.
EĞİTİM Haberi
Engellileri anlamak için

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeniler kulübü ve Eflatun Öğrenci Topluluğu öğrencileri, engellilerin günlük hayatta yaşadıkları zorlukları anlamak ve yaşamlarındaki engelleri kaldırmaya dikkati çekmek amacıyla etkinlik düzenledi. Öğrenciler bu kapsamda, empati parkuru ve ampute empati futbol müsabakası etkinliği düzenlendi. Kurulan empati parkurunu denemek isteyen bazı öğrenciler gözlerini bağlayarak, bazıları da tekerlekli sandalye ve koltuk değneği kullanarak parkuru bitirmeye çalıştı. İçinde taş, rampa ve dubalardan engeller bulunan parkura öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Parkuru deneyenler yaşadıkları zorlukları bir deftere yazdı. Deftere yazılanlar topluluk üyelerince sosyal medyada paylaşılarak farkındalık sağlanacak. "Ampute empati futbol müsabakası" düzenleyen öğrenciler de yağmur altında Ampute Milli Takımı'nın maçlarda karşılaştıkları zorlukları anlamaya çalıştı.

Eflatun Öğrenci Topluluğu Başkanı Abdullah Edip Coşkun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğrencileri olarak empati parkurunu kurduklarını söyledi.

Amaçlarının üniversite öğrencilerine bu deneyimi yaşatarak engelli bireylerin yaşadıklarını daha iyi anlamayı sağlamak olduğunu belirten Coşkun, "Arkadaşlarımızın ilgisi çok güzel, etkinliğin birkaç gün daha sürmesi isteniyor." dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engellileri, anlamak, için, "empati", yaptılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı