Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 12:05
 
Proje, Salda Gölü'ne ihannettir
CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Salda Gölü’nde yapılacak olan 300 bin metrekarelik Millet Bahçesine tepki göstererek projenin Salda Gölü'ne ihanet olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Proje, Salda Gölü'ne ihannettir

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Cuma günü Burdur’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yeşilova ilçemizdeki Salda Gölü’nde 300 bin metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi inşa edileceğini açıklayarak, bölgeye gelen vatandaşların bungalov evler ve kafeteryalarda dinlenmesini, yürüyüş yollarında gezmesini sağlayacak çalışmalar yapılacağını belirtmiştir.

Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıyan Salda Gölü’nün, bembeyaz kumsallarıyla birlikte benzersiz bir görsel şölen oluşturmakta olduğu ve Maldiv Adalarına benzetildiği bilinmektedir.

Dünya üzerinde Mars yüzeyine benzer 2 bölgeden (diğeri Kanada’da) biri olan Salda Gölü, akademik çalışmalara konu edildiği için mutlaka koruma alanı ilan edilmeli ve çevresinde yapılaşma olmasına kesinlikle müsaade edilmemelidir.

Diğer taraftan, önümüzde Uzungöl gibi çok kötü bir örnek bulunmaktadır. Türkiye'nin en güzel doğa harikalarından biri olan Trabzon ilinin simgesi Uzungöl'ün çevresindeki yapılaşma nedeniyle nasıl kirlendiği ve manzarasının yok olduğu herkesin malumudur. Salda Göl’ünün çevresinde yapılacak olan bir yapılaşma gölün tüm orijinalitesini ve doğal yapısını bozacaktır.

Salda Gölü ile ilgili hangi tasarruf olursa olsun “Ben yaptım oldu” mantığı ile olmasını kimse istememektedir. Hastane yerinin Burdur Belediyesince onaylanmadığı halde Çevre Bakanlığınca onaylanarak şehrin bir ucuna yapılması örneğinde olduğu gibi, doğal sit alanı olan Salda Gölüne park yapmak çevreye ve Salda Gölü markasına ihanet olacaktır.

Salda Gölü çevresinde olacak olan herhangi bir yapılaşma doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Millet Bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır.

Salda Gölü’ne ihanet eden ve gölümüze göz diken bu tarz projelere karşı mücadelemiz her zaman ve her platformda sürecektir."

 

 

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: Proje,, Salda, Gölü'ne, ihannettir,
Yorumlar
Haber Yazılımı