Haber Detayı
29 Ocak 2019 - Salı 12:34
 
Su kuşu popülasyonu arttı
Göller Yöresi’ndeki sulak alanlardaki su kuşu popülasyonu, geçen yıla göre iki kattan çok artarak 583 bin 180 oldu.
YAŞAM Haberi
Su kuşu popülasyonu arttı

 

Göller Yöresi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan Kış Ortası Su Kuşu sayımları sona erdi. Bölgedeki 20 sulak alanda geçen yıl 54 farklı türde 278 bin 52 su kuşu sayılırken bu yıl 46 farklı türden 583 bin 180 su kuşu kayıtlara geçti.

En çok görülen tür sakarmeke

Sayımlara göre en çok görülen tür 407 binle sakarmeke oldu. Sakarmekeyi elmabaş patka, Macar ördeği, fiyu ve karabatak izledi.

24 kişilik ekiple 20 sulak alanda bir haftada sayımları yaptıklarını belirten Bölge Müdürü Rıza Kamil, “46 türden 583 bin 180 su kuşunu saydık. Bu sayı geçen yıla göre iki kattan fazla bir artışı ifade ediyor. Sulak alanların yönetim planları vardır, bu planlar alanların adeta bir anayasasıdır. Planlara uyarak alanlarda yaptığımız yatırımlar sayesinde ve alanların özelliğinden dolayı su kuşu sayılarının arttığını görmekten son derece memnunuz. Sulak alanlarımızda en çok sakarmeke, elmabaş patka, Macar ördeği, fiyu ve karabatak saydık. En çok sakarmeke görüldü. Geçen yıl da yine birinci sakarmeke olmuştu. Bu yıl da 583 bin 180 kuş içinde 407 bin sakarmeke saydık. Sayımlarımızı sağlıklı bir şekilde bitirdik. Bu sayımları her yıl düzenli olarak yaparak su kuşlarının popülasyonu için sulak alanları sağlıklı habitatlar olarak gelecek nesillere aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.

Avcıların bu kurallar dışında avlandıkları takdirde büyük parasal cezai yaptırımlarla karşılaşabileceklerini belirten Kamil, "Ekiplerimiz 7 gün 24 saat hem avcılık faaliyetlerinin olduğu alanlarda hem de dışındaki alanlarda sürekli denetimler yapıyor. Avcıların faaliyetlerine kurslarımızda verdiğimiz bilinçli avcılık kuralları çerçevesinde izin veriyoruz." diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: Su, kuşu, popülasyonu, arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı